Sprinter cob 

City of Bradford Winter Sprint with the Free 2019,
Sunday 14th & 15th December 2019 at Shipley Pool
Closing Date: 30th November 2019

Winter Sprint with the Free Details / Entry Pack
Sportsys Entry File

Please e-mail: meetdir@cobsc.co.uk  with any questions.

Swim England National Summer Meet

SWIM ENGLAND, NATIONAL SUMMER MEET, PONDS FORGE SHEFFIELD

31st July – 4th AUGUST 2019

Fourteen year old Rebecca Dunn of Guiseley was City’s only representative at this high level National Meet.

She produced an outstanding performance to qualify in third place for the girls fourteen years 200m breaststroke final and narrowly missed a medal in a personal best time of 2.44.19 to finish in fourth place.

With confidence high she demonstrated her speed and finished a very creditable thirteenth in the shorter 50m breaststroke in a time of 35.99.

Rebecca trains with Bradford Council’s Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of Senior Coach Andy Pearce and Development Coach Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club.

 

Name

Age Group

Event

Time

Place

Rebecca Dunn

 

Rebecca Dunn

14

 

14

200 Breast



50 Breast

2.46.16 Heat
2.44.19 Final PB

35.99

3rd into final
4th


13th

Becca Dunn Nats 2019

Congratulations to Becca on her performances at the English Nationals in Sheffield. A fourth place finish and new PB on the 200 Breast and narrowly missing out on a bronze medal by less than a second.

Well done Becca! Great swimming!

Andy Pearce

Senior Coach

City of Sunderland Summer Splash Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

CITY OF SUNDERLAND SUMMER SPLASH MEET

SUNDERLAND AQUATIC CENTRE

July 6/7th 2019

As their season draws to a close a small team of City’s swimmers travelled to Sunderland to compete in the City of Sunderland Summer Splash Meet held at Sunderland Aquatic Centre.

Ellen Winters took the plaudits when she claimed gold in the girls 16 years and over 50m and 100m backstroke. She also took silver in the 50m freestyle and 50m breaststroke and bronze in the 200m backstroke.

Thirteen year old Rebecca Dunn showed consistent form to take gold in the 200m individual medley and 50m freestyle and silver in the 50m butterfly.

Fifteen year old Fraser Buxton looked impressive in taking gold in both the 50m and 100m breaststroke and silver in the 50m freestyle

Sam Akers was the City’s other gold medallist with a win in the boys 15 years and over 100m freestyle in time of 58.66.

Megan Richmond swam a well paced race to take silver in the girl’s fourteen years 200m breaststroke and Josh Jones claimed two bronze places in the boy’s fifteen years and over 200m individual medley and 50m backstroke events.

Other medallist were Callum Mawson, silver in the boys thirteen years 100m backstroke and Evelyn Gledhill who placed third in the girls ten years100m backstroke.

In total City gained seven gold, six silver and four bronze medals along with a host of personal best times and new North East Region qualifying times.

All the swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Name

Age Group

Event

Time

Place

REBECCA DUNN

SAM AKERS

ELLEN WINTERS

FRASER BUXTON

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

FRASER BUXTON

MEGAN RICHMOND

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

FRASER BUXTON

CALLUM MAWSON

ELLEN WINTERS

JOSH JONES

ELLEN WINTERS

JOSH JONES

EVELYN GLEDHILL

13 YEARS

15 YEARS

16/OVER

15 YEARS

13 YEARS

16/OVER

15 YEARS

14 YEARS

13 YEARS

16/OVER

15 YEARS

13 YEARS

16/OVER

15 YEARS

16/OVER

15 YEARS

10 YEARS

200 IM

100 FREE

100 BACK

100 BREAST

50 FREE

100 BACK

50 BREAST

200 BREAST

50 FLY

50 FREE

50 FREE

100 BACK

100 BACK

200 IM

200 BACK

50 BACK

100 BACK

2.36.71

58.66

33.41

1.18.87

29.99

1.13.51

33.82

3.07.04

32.36

29.17

27.39

1.12.58

39.63

2.29.00

2.32.68

32.63

1.30.65

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

3rd

3rd

3rd

3rd

7 gold, 6 silver, 4 bronze.

Well done to our swimmers and medallist’s in Sunderland last weekend. A big percentage of the swims were PBs with a few new NER QTs thrown in too. A good effort by all. Nice job guys!

Andy Pearce

Senior Coach

Scarborough Summer Seaside Splash Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

SCARBOROUGH SUMMER SEASIDE SPLASH

Scarborough Sports Village 21st/23rd June 2019

As the season draws to a close a large contingent of City’s swimmers travelled to the East Coast to compete at the Scarborough Summer Seaside Splash Meet.

Outstanding performances and gold medals in the A Grade meet went to the following swimmers:

Rebecca Dunn (5), Jasmine Shay (5), Ellen Winters (5), Freddy Dean (2), along with Keira Hinchcliffe, Katie Wiles, Abi Naylor, Evie Hobson, Luke Winterbottom, Finlay Foster and Oscar Hobson who all claimed one gold at the meet.

In the B Grade event it was Amelia Fullerton and Tyler Bower who shone with two golds to their credit closely followed by Evie Hobson, George Varley, and Jakub Marszewski with one gold.

Along with the gold medals there was also a host of silver and bronze medals, personal best times and new North East Region qualifying times.

Speeding tickets for swimmers too fast for A grade event went to, Oscar Hobson (3), Evie Hobson (2), Luke Winterbottom (2), Freddy Dean (2), Ella Jones, Rose Lever and Luca Curini.

In total City gained a pleasing 31 Golds, 29 Silver and 23 bronze medals.

There was also success in the Skinz events for Ellen Winters (1st), Rebecca Dunn (2nd), Ella Jones and John Luke Hutchinson (3rd), and Amelia Fullerton (5th).

The meet was a good introduction to competitive swimming for some of City’s emerging swimmers and good experience for the more established swimmers all of whom train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Name

Age Group

Event

Time

Place/Grade

LUKE WINTERBOTTOM

ELLA JONES


FREDDY DEAN


LUKE WINTERBOTTOM

LUCA CURINI


FREDDY DEAN


OSCAR HOBSON


OSCAR HOBSON


EVIE HOBSON


ROSE LEVER


EVIE HOBSON


OSCAR HOBSON

12 YRS


15 OVER


10 YRS


12 YRS


15 OVER


10 YRS


12 YRS


12 YRS


10 YRS


11 YRS


10 YRS


12 YRS

200 IM


100 BREAST


50 FLY


50 FLY


100 FLY


100 IM


100 IM


100 IM


100 FREE


50 FLY


100 BACK


50 BACK

2.52.51


1.22.08


36.34


37.19


1.10.08


1.21.89


1.19.60


1.23.91


1.22.54


40.26


1.30.87


37.79

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

SPEED TICKET

LUKE WINTERBOTTOM

KEIRA HINCHLIFFE

OSCAR HOBSON

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

JASMINE SHAY

FINLAY FOSTER

ELLEN WINTERS

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

FREDDY DEAN

JASMINE SHAY

KATIE WILES

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

FREDDY DEAN

JASMINE SHAY

JASMINE SHAY

REBECCA DUNN

ELLEN WINTERS

ABI NAYLOR

JASMINE SHAY

REBECA DUNN

EVIE HOBSON

12 YRS


12 YRS

12 YRS

13 YRS

15 OVER

10 YRS

14 YRS

15 OVER

13 YRS

15 OVER

10 YRS

10 YRS

13 YRS

13 YRS

15 OVER

10 YRS

10 YRS

10 YRS

13 YRS

15 OVER

14 YRS

10 YRS

13 YRS

10 YRS

400 FREE


400 FREE

200 IM

200 IM

200 IM

200 IM

100 BACK

100 BREAST

50 BACK

50 BACK

100 FREE

100 FLY

50 FREE

100 IM

100 IM

100 IM

100 FREE

50 FLY

100 BACK

100 BACK

50 FREE

100 BACK

100 FLY

50 BREAST

5.15.32


4.59.46

2.49.76

2.31.05

2.33.11

3.02.11

1.15.91

1.19.01

34.84

33.00

1.11.57

1.31.03

32.49

1.12.12

1.10.17

1.25.63

1.13.95

39.09

1.12.83

1.09.50

29.16

1.24.04

1.13.15

44.88

1st A GRADE


1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

1st A GRADE

LUKE WINTERBOTTOM

JASMINE SHAY

KEIRA HINCHLIFFE

HOLLY VASEY

ELLA JONES

CALLUM MAWSON

ELLA JONES

FREDDY DEAN

OSCAR HOBSON

HOLLY VASEY

EVIE HOBSON

REBECCA DUNN

CALLUM MAWSON

JASMINE SHAY

HOLLY VASEY

ELLA JONES

FREDDY DEAN

CALLUM MAWSON

FINLAY FOSTER

ELLA JONES

CALLUM MAWSON

OSCAR HOBSON

KEIRA HINCHLIFFE

KATIE WILES

12 YRS


10 YRS

12 YRS

13 YRS

15 OVER

13 YRS

15 OVER

10 YRS

12 YRS

13 YRS

10 YRS

13 YRS

13 YRS

10 YRS

13 YRS

15 OVER

10 YRS

13 YRS

14 YRS

15 YRS

13 YRS

12 YRS

12 YRS

13 YRS

200 FREE


200 FREE

200 FREE

200 FREE

200 IM

50 BREAST

50 BACK

50 BREAST

50 BREAST

100 BREAST

100 BREAST

50 FLY

100 IM

100 IM

100 IM

100 IM

50 FREE

100 BREAST

100 BREAST

100 BACK

50 FLY

100 BREAST

100 BACK

100 FLY

2.31.12


2.46.14

2.27.36

2.26.42

2.34.04

38.20

33.02

44.74

40.82

1.06.85

1.36.52

32.79

1.13.37

1.26.97

1.18.40

1.13.12

33.35

1.25.23

1.20.36

1.10.43

33.99

1.29.78

1.19.43

1.13.53

2nd A GRADE


2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

2nd A GRADE

GEORGE VARLEY

JOSH JONES

CALLUM MAWSON

TYLER BOWER

ABI NAYLOR

JASMINE SHAY

FINLAY FOSTER

HOLLY VASEY

JASMINE SHAY

OSCAR HOBSON

ELEN WINTERS

NIAMH O’BRIEN

HOLLY VASEY

EVIE HOBSON

CALLUM MAWSON

ABI NAYLOR

ABI NAYLOR

HOLLY VASEY

CALLUM MAWSON

12 YRS

15 YRS

13 YRS

14 YRS

14 YRS

10 YRS

14 YRS

13 YRS

10 YRS

12 YRS

15 OVER

11 YRS

13 YRS

10 YRS

13 YRS

14 YRS

14 YRS

13 YRS

13 YRS

400 FREE

400 FREE

100 BACK

100 BACK

100 BREAST

50 FREE

50 BREAST

50 BACK

50 BACK

100 FREE

100 FREE

100 BREAST

50 FLY

100 IM

50 BACK

50 BREAST

100 BACK

50 FREE

100 FREE

5.57.32

4.41.26

1.10.70

1.16.48

1.25.19

33.81

37.86

35.70

40.19

1.11.32

1.04.49

1.31.11

33.03

1.29.88

33.10

39.09

1.13.02

30.31

1.04.13

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

3rd A GRADE

EVIE HOBSON

AMELIA FULLERTON

GEORGE VARLEY

TYLER BOWER

TYLER BOWER

JAKUB MARSZEWSKI

AMELIA FULLERTON

10 YRS

15 OVER

12 YRS

14 YRS

14 YRS

13 YRS

15 OVER

200 IM

100 BREAST

100 FREE

50 FREE

100 IM

50 BACK

100 FLY

3.18.27

1.29.59

1.21.02

31.95

1.20.83

38.13

1.16.01

1st B GRADE

1st B GRADE

1st B GRADE

1st B GRADE

1st B GRADE

1st B GRADE

1st B GRADE

AMELIA FULLERTON

TYLER BOWER

AMELIA MCDONNELL

JAKUB MARSZEWSKI

15 OVER

14 YRS

12 YRS

13 YRS

200 IM

50 BACK

50 FLY

100 FREE

2.43.86

37.02

39.88

1.13.19

2nd B GRADE

2nd B GRADE

2nd B GRADE

2nd B GRADE

GEORGE VARLEY

GEORGE VARLEY

LUCA CURINI

ROSE LEVER

12 YRS

12 YRS

15 OVER

11 YRS

200 IM

50 FLY

50 BREAST

100 FLY

3.10.96

43.63

39.01

1.36.04

3rd B GRADE

3rd B GRADE

3rd B GRADE

3rd B GRADE

12 SPEEDING TICKETS.

31 GOLD, 29 SILVER, 23 BRONZE.

Congratulations on a really pleasing meet swimmers!

Along with many medals, PBs, and new NER QTs there was also success in the Skinz events for Ellen Winters (1st), Rebecca Dunn (2nd), Ella Jones/John-Luke Hutchinson (3rd) and Amelia Fullerton (5th).

Great swimming!!!

Andy Pearce

Senior Coach

Yorkshire Swimming Assocation Open Masters Championships.

YORKSHIRE SWIMMING ASSOCIATION

OPEN MASTERS CHAMPIONSHIPS

SHEFFIELD PONDS FORGE

JUNE 1ST 2019

Nicola Jones and Chris Brown City’s competing masters swimmers swam at the Yorkshire Swimming Association’s annual Open Masters Championships held at Ponds Forge Sheffield.

Brown looked impressive when he claimed no less than three county Championship titles in the 65/69 years age group. His wins came in his favoured events the 50m and 100m backstroke and 50m butterfly.

Jones swam five highly competitive races and came home with a medal haul. She claimed silver medals in the 40/44 yrs age group, 200m freestyle and 200m individual medley and bronze in the 50m breaststroke and 50m and 100m freestyle.

She then went on to finish in fifth place in the 100m breaststroke.

Jones and Brown both train on the Bradford Aquatics Competition programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher. The City of Bradford Swimming Club is the competitive outlet for the Aquatics Competition programme.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

 

Name

Age Group

Event

Time

Place

Chris Brown

Chris Brown

Chris Brown

Nicola Jones

Nicola Jones

Nicola Jones

Nicola Jones

Nicola Jones

Nicola Jones

65-69

65-69

65-69

40-44

40-44

40-44

40-44

40-44

40-44

100 Back

50 Fly

50 Back

200 IM

200 Free

50 Breast

50 Free

100 Free

100 Breast

1.18.78

34.15

35.08

3.03.50

2.37.34

42.18

32.33

1.12.48

1.37.24

 1st

1st

1st

2nd

 2nd

 3rd

3rd

3rd

5th

3 gold, 1 silver, 3 bronze.

Well done and congratulations to Chris and Nicola on their performances at the Yorkshire Open Masters Championships in Sheffield.

Great to see you both getting amongst the medals once again.

Well done guys!

Andy Pearce

Senior Coach

NER Open and Age Group Championships

SWIM ENGLAND NORTH EAST REGION

AGE GROUP CHAMPIONSHIPS AND OPEN CHAMPIONSHIPS

MAY 2019

PONDS FORGE SHEFFIELD

Squads of City’s senior and age group swimmers who all train with Bradford Aquatics Competition Programme travelled to Ponds Forge Sheffield over two weekends recently to compete in the North East Region Open and Age Group Championships.

Top ten places were hard to come by for City’s swimmers at the Open event and it was fourteen year old Rebecca Dunn who claimed a top ten place in the Open 50m breaststroke where she brought up the rear in tenth place.

She also claimed top twenty finishes in the Open 100m and 200m breaststroke events.

Also finishing in tenth place in the girls Open 1500 freestyle was Ella Jones in a time of 19.42.88

Keighley’s Sam Akers had two top twenty finishes in the Open 800m and 1500m freestyle events in times of 9.17.49 and 17.58.76 respectively.

Sixteen years old Cameron Singh Mander swam to three top twenty places in all three of his breaststroke events.

At the Age Group Championships it was once again Rebecca Dunn who claimed the highest place finish for City. She finished in fifth place in the girls fourteen years 200m breaststroke.

Swimming in the 11/12 years age group Keira Hinchcliffe covered the 400m freestyle in a time of 5.05. 84 to finish inside the top ten in ninth place.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Name

Age Group

Event

Time

Place

REBECCA DUNN

 
ROAN SHERIFF

 
KEIRA HINCHLIFFE

 
ROAN SHERIFF

ROAN SHERIFF

OSCAR HOBSON

OSCAR HOBSON


SIMRAN KAUR MANDER

SIMRAN KAUR MANDER

KATIE WILES

CALLUM MAWSON

ABIGAIL NAYLOR

14

 
14

 
11/12

 
14

14

11/12

11/12


13


13


14

14

14

200M BREAST

100M BACK

 
400M FREE

 
200M BACK

50M BACK

50M FLY

50M BREAST

50M BACK


100M BACK


50M FLY

50M BACK

50M FREE

HT 2.49.40
F 2.52.89

HT 1.10.51
F 1.11.47

HT 5.05.41
F 5.05.84

2.34.15

33.24

34.61

43.14


35.42


1.15.73


32.65

34.78

29.46

5th

 
7th

 
9th


14th

12th

21st

32nd


27th


31st


24th

21st

DQ

3 Finalists

Well done to all who swam over these two weekends. Unfortunately we were slightly lacking in numbers due to swimmers who have moved on. We did however have some good long course pbs.

Now we need to work hard over the next few weeks to finish the season in style with some great pbs at Scarborough, Sunderland and our meet.

Sarah

Development Coach

Name

Age Group

Event

Time

Place

Rebecca Dunn

Ella Jones

Sam Akers

Rebecca Dunn

Rebecca Dunn

Cameron Mander

Cameron Mander

Cameron Mander

Sam Akers

Naomi Calvert

Naomi Calvert

George Smith

John-Luke Hutchinson

Ellen Winters

Ellen Winters

Fraser Buxton

John-Luke Hutchinson

Rebecca Dunn

Ellen Winters

George Smith

Ellen Winters

Ella Jones

Fraser Buxton

Ellen Winters

John-Luke Hutchinson

Naomi Calvert

Josh Jones

Ellen Winters

John-Luke Hutchinson

George Smith

Fraser Buxton

Open (14)

Open (18)

Open (15)

Open (14)

Open (14)

Open (16)

Open (16)

Open (16)

Open (15)

Open (17)

Open (17)

Open (16)

Open (18)


Open (19)

Open (19)

Open (15)

Open (18)


Open (14)

Open (19)

Open (16)

Open (19)

Open (18)

Open (15)

Open (19)

Open (18)


Open (17)

Open (16)

Open (19)

Open (18)


Open (16)

Open (15)

50 Breast

1500 Free

800 Free

200 Breast

100 Breast

200 Breast

100 Breast

50 Breast

1500 Free

50 Fly

50 Free

50 Back

200 IM


50 Free

100 Back

50 Breast

200 Breast


200 IM

200 Back

50 Breast

50 Back

100 Back

50 Fly

100 Free

50 Breast


50 Back

50 Back

50 Breast

50 Free


100 Breast

100 Breast

35.62

19.42.88

9.17.49

2.47.59

1.19.40

2.40.00

1.11.51

32.43

17.58.76

30.61

29.07

31.20

2.25.86


29.10

1.12.20

33.64

2.49.13


2.36.83

2.39.07

34.17

33.63

1.14.46

29.30

1.05.44

34.97


34.28

32.18

37.98

27.29


1.18.84

1.19.12

10th

10th

12th

13th

16th

16th

17th

19th

20th

27th

32nd

32nd

34th


35th

35th

38th

38th


40th

40th

43rd

44th

45th

49th

51st

54th


54th

54th

55th

56th


58th

59th

Congratulations to our NER qualifiers and well done to all in Sheffield. Extra congrats to Rebecca Dunn on her final placing in the 50 Breast and to Ella Jones on her top ten finish in the 1500. A good effort guys. Well done again.

Andy Pearce

Senior Coach

Nova Centurion Level 1 Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

NOVA CENTURION LEVEL 1 MEET

HARVEY HADDEN SPORTS VILLAGE ,NOTTINGHAM

11-12TH MAY 2019

Harvey Hadden Sports Village was the venue for the Nova Level 1 Meet hosted by Nova Centurion Swimming Club.

A small team of City’s swimmers made the journey south and were rewarded with a good medal haul and some personal best times.

Gold medals eluded the team but fourteen year old Rebecca Dunn from Guiseley led the charge for the silver medals. Her medals came in the 50m, 100m and 200m breaststroke.

She then went on to clinch bronze in the 200m individual medley and fifth place in the 50m butterfly to round of a great weekend’s swimming.

Fifteen year old Sam Akers from Silsden was in medal winning form as he took third place in the 1500m freestyle and then narrowly missed out on a medal in the shorter 400m freestyle finishing in fourth place in a time of 4.32.49.

Swimming as a fifteen year old Fraser Buxton finished in fifth and sixth places in the 50m and 100m breaststroke respectively and also came just outside the top ten in the 50m butterfly finishing in eleventh place.

Next in line was Ella Jones swimming in the seventeen years and over events. Jones secured two top ten finishes in the 50m and 200m backstroke events.

Ilkley’s Holly Vasey missed out on the medals but swam a well paced race to claim tenth place in the fourteen years 100m butterfly. She also had top twenty finishes in the 50m butterfly, 50m, 100m and 200m freestyle.

Now swimming in the seventeen years and over age group John-Luke Hutchinson finished in tenth place in the 50m backstroke and went on to have top twenty placings in the 100m freestyle and 200m individual medley.

Bringing up the rear was thirteen year old Eva Gray from Askwith who rounded off a good weekend for City with a tenth place finish in the 50m backstroke and sixteenth place in the 50m freestyle.

All swimmers train on the Bradford Aquatics Competition programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher. The City of Bradford Swimming Club is the competitive outlet for the Aquatics Competition programme.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

 

Name

Age Group

Event

Time

Place

Rebecca Dunn

Rebecca Dunn

Rebecca Dunn

Rebecca Dunn

Sam Akers

Sam Akers

Rebecca Dunn

Fraser Buxton

Fraser Buxton

Ella Jones

Ella Jones

Holly Vasey

John-Luke Hutchinson

Eva Gray

Holly Vasey

Holly Vasey

Fraser Buxton

Holly Vasey

John-Luke Hutchinson

Eva Gray

John-Luke Hutchinson

Holly Vasey

14

14

14

14

15

15

14

15

15

17/over

17/over

14

17/over


13

14

14

15

14

17/over


13

17/over


14

100 Breast

200 Breast

50 Breast

200 IM

1500 Free

400 Free

50 Fly

50 Breast

100 Breast

50 Back

200 Back

100 Fly

50 Back


50 Back

50 Fly

50 Free

50 Fly

100 Free

200 IM


50 Free

100 Free


200 Free

1.19.03

2.51.88

37.09

2.35.47

18.22.17

4.32.49

31.80

34.20

1.18.59

33.76

2.37.35

1.16.92

32.45


38.37

33.55

31.39

30.09

1.08.93

2.27.73


32.43

1.01.54


2.31.99

2nd

2nd

2nd

3rd

3rd

4th

5th

5th

6th

6th

8th

10th

10th


10th

11th

11th

11th

12th

15th


16th

18th


18th

3 silver 2 bronze.

14 top 10s

Well done to the small number of swimmers who competed in Nottingham. Congratulations to Rebecca and Sam on their medals.

Nice to see some of the swimmers improve on their times that they swum in the NER’s last week also. Nice job!

Andy Pearce

Senior Coach

BOK Spring Meet 2019

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

BOROUGH OF KIRKLEES SPRING SHORT COURSE MEET

HUDDERSFIELD LEISURE CENTRE

APRIL 2019

Huddersfield Leisure Centre was the venue for this years Borough of Kirklees Short Course Meet.

Fourteen year old Finley Foster shone through to win gold in the 50m butterfly, 50m and 100m breaststroke, 50m freestyle and 100m individual medley.

Next in line was Ellen Winters swimming in the fifteen years and over age group who was on top of the podium in no less than four events. Her wins came in the 50m, 100m and 200m freestyle and the 100m backstroke.

Louie Dove put in some strong performances to take gold in the boys fifteen years and over 50m butterfly, 50m and 100m freestyle.

Two gold medals each in the fourteen years age group went to Abigail Naylor in the 50m and 100m freestyle and Gabe Medd in the 50m backstroke and 100m freestyle.

Bringing up the rear in the gold medal stakes in their respective age groups were Sophia Gledhill in the 100m butterfly, Josh Hall in the 100m backstroke, Luca Curini in the 50m backstroke, Freddy Dean in the 50m butterfly and Lucas Walton in the 100m individual medley.

Other medallists were as follows, Hannah Carney, Megan Richmond, Callum Mawson, Holly Vasey, Kate Wiles, Ella Jones, Luke Winterbottom and Niamh O’Brien.

All swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of Head Coach Andy Pearce and Development Coach Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

 

Name

Age Group

Event

Time

Place

ELLEN WINTERS

FREDDY DEAN

FINLAY FOSTER

LOUIE DOVE

GABE MEDD

LOUIE DOVE

FINLAY FOSTER

JOSH HALL

SOPHIA GLEDHILL

FINLAY FOSTER

LOUIE DOVE

ABBIE NAYLOR

ELLEN WINTERS

ELLEN WINTERS

GABE MEDD

LUCA CURINI

FINLAY FOSTER

LUCAS WALTON

ABBIE NAYLOR

ELLEN WINTERS

FINLAY FOSTER

GABE MEDD

JOSH HALL

HANNAH CARNEY

MEGAN RICHMOND

SOPHIA GLEDHILL

CALLUM MAWSON

LOUIE DOVE

ELLEN WINTERS

JOSH HALL

LUCA CURINI

HOLLY VASEY

FREDDY DEAN

GABE MEDD

JOSH HALL

KATIE WILES

LUCAS WALTON

KATIE WILES

ELLA JONES

CALLUM MAWSON

HANNAH CARNEY

HOLLY VASEY

FREDDY DEAN

KATIE WILES

ELLA JONES

SOPHIA GLEDHILL

KATIE WILES

ABBIE NAYLOR

LUKE WINTERBOTTOM

CALLUM MAWSON

LUCAS WALTON

NIAMH O’ BRIEN

LUCA CURINI

JOSH HALL

ELLA JONES

LUKE WINTERBOTTOM

CALLUM MAWSON

LUCA CURINI

SOPHIA GLEDHILL

HOLLY VASEY

HOLLY VASEY

15&O

10

14

15&O

14

15&O

14

15&O

11

14

15&O

14

15&O

15&O

14

15&O

14

15&O

14

15&O

14

14

15&O

12

14

11

13

15&O

15&O

15&O

15&O

13

10

14

15&O

13

15&O

13

15&O

13

12

13

10

13

15&O

11

13

14

12

13

15&O

11

15&O

15&O

15&O

12

13

15&O

11

13

13

200M FREE

50M FLY

50M FLY

50M FLY

100M FREE

100M FREE

50M BREAST

100M BACK

100M FLY

50M FREE

50M FREE

50M FREE

50M FREE

100M BACK

50M BACK

50M BACK

100M IM

100M IM

100M FREE

100M FREE

100M BREAST

50M FLY

50M FLY

100M BREAST

100M BREAST

100M IM

50M BREAST

50M BREAST

50M BACK

100M BACK

100M BACK

100M FLY

50M FREE

50M FREE

50M FREE

50M FREE

100M FLY

100M BACK

100M BACK

50M BACK

50M BREAST

50M BREAST

100M IM

100M FREE

100M FREE

50M FLY

50M FLY

50M FLY

200M FREE

50M FLY

50M FLY

100M BREAST

100M FREE

50M BREAST

50M BACK

100M BACK

50M FREE

100M FLY

100M BACK

100M FREE

50M FLY

2.18.16

37.40

34.24

28.62

1.13.23

58.44

38.24

1.09.66

1.18.68

29.98

26.88

28.68

28.30

1.08.64

41.68

33.28

1.14.80

1.12.93

1.04.52

1.04.10

1.22.82

41.29

30.68

1.31.35

1.25.80

1.20.79

38.32

35.83

33.18

1.19.23

1.09.86

1.18.05

32.83

33.92

27.28

30.35

1.07.51

1.15.15

1.11.59

33.52

41.49

42.83

1.22.98

1.09.05

1.04.46

35.60

32.45

33.52

2.38.49

33.58

30.77

1.33.11

1.00.11

38.54

33.35

1.22.79

29.33

1.11.46

1.20.08

1.09.73

34.50

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

1st

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

2nd

 3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd

3rd


21 gold, 28 silver, 12 bronze.

Well done guys. We had some great short course PB’s and some new NER times, even if they were a couple of weeks late!

Keep working hard at training, especially on the smaller details ie; breathing pattern, legs off the walls, speed of turns, streamline.

Sarah Fisher

Development Coach

Derventio Excel Long Course Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB.

DERVENTIO EXCEL MAY LONG COURSE MEET.

PONDS FORGE SHEFFIELD.

APRIL 5/6/7TH 2019.

The Derventio Excel Long Course Meet held at Ponds Forge Sheffield saw a small team of swimmers gain final placings along with a bronze medal at this top level meet.

Swimming in the 10/11 years age group Freddy Dean was City’s only medallist with a bronze in the 50m breaststroke. He then went on to place fifth in the 200m individual medley.

Twelve year old Oscar Hobson was next in line with a firth place finish in the 50m butterfly, eighth in the 50m breaststroke and ninth in the 200m breaststroke.

Fifth place also went to Jasmine Shay in the girls 10/11 years 50m backstroke, she also finished in seventh place in the 50m freestyle.

Cameron Singh Mander had three top ten finishes in the boys 15/16 years 50m, 100m and 200m breaststroke.

The breaststroke events also saw fourteen year old Rebecca Dunn with top ten finishes in the 100m and 200m events.

Top ten finishes also went to Rose Lever, Ellen Winters, Abigail Naylor and Sam Akers.

All of the above swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Name

Age Group

Event

Time

Place

FREDDY DEAN

10/11

50M BREAST

48.02

3RD

FREDDY DEAN

10/11

200M IM

3.06.49

5TH

OSCAR HOBSON

12

50M FLY

34.84

5TH

JASMINE SHAY

10/11

50M BACK

39.95

5TH

ROAN SHERIFF

14

50M BACK

32.40

6TH

ROSE LEVER

12

50M BREAST

43.65

7TH

CAMERON SINGH MANDER

15/16

100M BREAST

1.12.01

7TH

REBECCA DUNN

14

200M BREAST

2.50.55

7TH

JASMINE SHAY

10/11

50M FREE

33.87

7TH

OSCAR HOBSON

12

50M BREAST

41.69

8TH

CAMERON SINGH MANDER

15/16

50M BREAST

33.19

8TH

REBECCA DUNN

14

100M BREAST

1.20.92

8TH

ELLEN WINTERS

17&O

200M BACK

2.33.24

8TH

SAM AKERS

15/16

800M FREE

9.25.89

9TH

OSCAR HOBSON

12

200M BREAST

3.25.86

9TH

CAMERON SINGH MANDER

15/16

200M BREAST

2.40.27

9TH

Abigail Naylor

14

50M FREE

29.42

10TH

1 Medal

17 Top 10’s.

Well done guys on some good long course PBs and a few new and improved NER QT times.

Keep up the hard work over the next few weeks to end the season in style.

Sarah

Andy

City of Sheffield Premier Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

SHEFFIELD PREMIER MEET

PONDS FORGE SHEFFIELD

29th-31st March 2019

A small squad of City’s top swimmers competed in the prestigious City of Sheffield Premier long course meet held at Ponds Forge Sheffield.

City’s swimmers were chasing qualifying times for future meets as well as medals on this occasion and medals were hard to come by.

It was fourteen year old Rebecca Dunn who swam to City’s only medal of the meet with a bronze in the 200m breaststroke. She also gained eighth place finishes in the 50m and 100m events.

Sixth place went to Cameron Singh Mander in the 15/16 years 50m breaststroke and his flair for breaststroke continued in the longer 100m event where he claimed eighth place.

Thirteen year old Gracie Beaumont was consistent in claiming eighth place in the 100m and 200m backstroke and Fraser Buxton swimming in the 15/16 years event finished in eighth place in the 50m breaststroke.

All the swimmers train with Bradford Aquatics Competition Programme under the guidance of Sarah Fisher and Andy Pearce.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Name

Age Group

Event

Time

Place

Rebecca Dunn

14 years

200 Breast

2.49.66

3rd

Cameron Mander

15/16 years

50 Breast

32.36

6th

Rebecca Dunn

14 years

100 Breast

1.19.68

8th

Gracie Beaumont

13 years

200 Back

2.33.47

8th

Gracie Beaumont

13 years

100 Back

1.12.58

8th

Cameron Mander

15/16 years

100 Breast

1.11.54

8th

Fraser Buxton

15/16 years

50 Breast

33.67

8th

Rebecca Dunn

14 years

50 Breast

37.13

8th

Roan Sheriff

14 years

100 Back

1.09.49

10th

9 top 10s.

Well done to our swimmers in Sheffield. Keep the sessions up as we approach a critical time in the long course season- The National qualifying window!

Andy Pearce

Senior Coach

Yorkshire ASA Gala 1 ,2 & 3 Results

Yorkshire ASA Gala 1 ,2 & 3 Results

2nd/3rd, 9th/10th, 23rd/24th February 2019

JCC, Leeds, Ponds Forge, JCC (50m).

Ponds Forge, Sheffield (50m)

Name

Age Group

Event

Time

Place

CAMERON GREEN

14

200m IM

2.22.90

1ST

CAMERON GREEN

14

100m BREAST

1.15.70

1ST

CAMERON GREEN

14

400m FREE

4.30.12

1ST

CAMERON GREEN

14

200m FREE

2.06.78

1ST

CAMERON GREEN

14

100m FLY

1.04.69

1ST

CAMERON GREEN

14

100m FREE

57.16

1ST

CAMERON GREEN

14

200m BREAST

2.44.05

1ST

CAMERON GREEN

14

50m BREAST

33.83

1ST

CAMERON GREEN

14

50m FREE

26.53

1ST

CAMERON GREEN

14

800 FREE

9.31.47

1ST

CAMERON GREEN

14

50m FLY

28.90

2ND

CAMERON GREEN

14

200m FLY

2.28.36

2ND

CAMERON GREEN

14

100m BACK

1.06.33

2ND

CLUB RECORD IN HEAT 1.05.35

CAMERON GREEN

14

50m BACK

30.58

2ND

CAMERON GREEN

14

1500m FREE

18.19.69

3RD

CAMERON SINGH MANDER

16

100m BREAST

1.12.32

4TH

ELLA JONES

17&O

1500m FREE

20.08.87

4TH

FRASER BUXTON

15

50m BREAST

33.96

4TH

GRACIE BEAUMONT

13

100m BACK

1.12.59

5TH

CAMERON SINGH MANDER

16

50m BREAST

32.62

5TH

ROAN SHERIFF

14

50m BACK

32.40

6TH

BOYS MEDLEY TEAM

ROAN SHERIFF 32.24

CALLUM MAWSON 39.09

CAMERON GREEN 28.66

WILBUR SUMMERSON 31.22

13/14

 

 

 

 

 

2.11.21

6TH

BOYS FREE TEAM

CAMERON GREEN 26.47

CALLUM MAWSON 30.23

ROAN SHERRIF 28.38

WILBUR SUMMERSON 31.15

13/14

 

1.56.23

6TH

SAM AKERS

15

100m FREE

59.56

7TH

ELLEN WINTERS

17&O

200m BACK

2.36.64

7TH

ROAN SHERIFF

14

100m BACK

1.10.79

7TH

BOYS MED TEAM

GEORGE SMITH 30.81

FRASER BUXTON 34.95

LOUIE DOVE 28.75

SAM AKERS 27.00

15/16

 

2.01.51

7TH

FRASER BUXTON

15

100m BREAST

1.17.97

8TH

ROAN SHERIFF

14

200m BACK

2.33.86

8TH

ELLA JONES

17&O

200m BACK

2.39.09

8TH

CAMERON SINGH MANDER

16

200m BREAST

2.48.00

8TH

ROAN SHERIFF

14

100m FREE

1.04.57

9TH

JOHN LUKE HUTCHINSON

17&O

200m BREAST

2.52.19

9TH

KEIRA HINCHLIFFE

12

400m FREE

5.11.91

9TH

FREDDY DEAN

10/11

100m FREE

1.14.77

9TH

NAOMI CALVERT

17&O

50m FLY

30.55

9TH

BOYS FREE TEAM

LOUIE DOVE 27.03

FRASER BUXTON 27.15

SAM AKERS 27.49

GEORGE SMITH 26.90

15/16

 

1.48.20

9TH

KEIRA HINCHLIFFE

12

200m BACK

2.48.62

10TH

SAM AKERS

15

1500m FREE

19.22.37

10TH

FRASER BUXTON

15

50m FLY

30.64

10TH

FREDDY DEAN

10/11

50m FREE

34.41

10TH

10 gold, 4 silver, 1 bronze.

41 top 10s.

1 club record.

 

Well done guys on some good swimming. There were plenty of positives, new NER times, Long Course pbs,  but there were also plenty of elements that we can work on over the coming months. Onwards and upwards!! Lets push hard and work on those basics that cost seconds- breathing patterns, streamlines etc!!

 

Sarah Fisher

Development Coach

 

Congratulations swimmers on some fine swimming. Extra congrats to Cameron on his medals and club record and also to all our finalists.

It’s great to see that quite a few NER QTs were also achieved at the Yorkshire’s too!

 

Andy Pearce

Senior Coach

 

 

 

Age Group Event Time Place
CAMERON GREEN 14 200m IM 2.22.90 1ST
CAMERON GREEN 14 100m BREAST 1.15.70 1ST
CAMERON GREEN 14 400m FREE 4.30.12 1ST
CAMERON GREEN 14 200m FREE 2.06.78 1ST
CAMERON GREEN 14 100m FLY 1.04.69 1ST
CAMERON GREEN 14-Jan 100m FREE 57.16.00 1ST
CAMERON GREEN 14-Jan 200m BREAST 2.44.05 1ST
CAMERON GREEN 14 50m BREAST 33.83.00 1ST
CAMERON GREEN 14 50m FREE 26.53.00 1ST
CAMERON GREEN 14 800 FREE 9.31.47 1ST 
CAMERON GREEN 14 50m FLY 28.90.00 2ND
CAMERON GREEN 14 200m FLY 2.28.36 2ND
CAMERON GREEN 14 100m BACK 1.06.33 2ND
CLUB RECORD IN HEAT 1.05.35
CAMERON GREEN 14 50m BACK 30.58.00 2ND
CAMERON GREEN 14 1500m FREE 18.19.69 3RD
CAMERON SINGH MANDER 16 100m BREAST 1.12.32 4TH
ELLA JONES 17&O 1500m FREE 20.08.87 4TH
FRASER BUXTON 15 50m BREAST 33.96.00 4TH
GRACIE BEAUMONT 13 100m BACK 1.12.59 5TH
CAMERON SINGH MANDER 16 50m BREAST 32.62.00 5TH
ROAN SHERIFF 14 50m BACK 32.40.00 6TH
BOYS MEDLEY TEAM 13/14 2.11.21 6TH 
ROAN SHERIFF 32.24
CALLUM MAWSON 39.09
CAMERON GREEN 28.66
WILBUR SUMMERSON 31.22
BOYS FREE TEAM 13/14 1.56.23 6TH 
CAMERON GREEN 26.47
CALLUM MAWSON 30.23
ROAN SHERRIF 28.38
WILBUR SUMMERSON 31.15
SAM AKERS 15 100m FREE 59.56.00 7TH
ELLEN WINTERS 17&O 200m BACK 2.36.64 7TH
ROAN SHERIFF 14 100m BACK 1.10.79 7TH
BOYS MED TEAM 15/16 2.01.51 7TH 
GEORGE SMITH 30.81
FRASER BUXTON 34.95
LOUIE DOVE 28.75
SAM AKERS 27.00
FRASER BUXTON 15 100m BREAST 1.17.97 8TH
ROAN SHERIFF 14 200m BACK 2.33.86 8TH
ELLA JONES 17&O 200m BACK 2.39.09 8TH
CAMERON SINGH MANDER 16 200m BREAST 2.48.00 8TH
ROAN SHERIFF 14 100m FREE 1.04.57 9TH
JOHN LUKE HUTCHINSON 17&O 200m BREAST 2.52.19 9TH 
KEIRA HINCHLIFFE 12 400m FREE 5.11.91 9TH
FREDDY DEAN 10-Nov 100m FREE 1.14.77 9TH
NAOMI CALVERT 17&O 50m FLY  30.55.00 9TH
BOYS FREE TEAM 15/16 1.48.20 9TH 
LOUIE DOVE 27.03
FRASER BUXTON 27.15
SAM AKERS 27.49
GEORGE SMITH 26.90
KEIRA HINCHLIFFE 12 200m BACK 2.48.62 10TH
SAM AKERS 15 1500m FREE 19.22.37 10TH
FRASER BUXTON 15 50m FLY 30.64.00 10TH
FREDDY DEAN 10-Nov 50m FREE 34.41.00 10TH