Sprinter cob 

City of Bradford Summer Sprint with the Free 2019,
Sunday 21st July 2019 at Shipley Pool
Closing Date: 5th July 2019

Meet Conditions and Details (Revised 9/5/19)

Entry Check and Live Results

Please e-mail: meetdir@cobsc.co.uk  with any questions.

City of Sunderland Summer Splash Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

CITY OF SUNDERLAND SUMMER SPLASH MEET

SUNDERLAND AQUATIC CENTRE

July 6/7th 2019

As their season draws to a close a small team of City’s swimmers travelled to Sunderland to compete in the City of Sunderland Summer Splash Meet held at Sunderland Aquatic Centre.

Ellen Winters took the plaudits when she claimed gold in the girls 16 years and over 50m and 100m backstroke. She also took silver in the 50m freestyle and 50m breaststroke and bronze in the 200m backstroke.

Thirteen year old Rebecca Dunn showed consistent form to take gold in the 200m individual medley and 50m freestyle and silver in the 50m butterfly.

Fifteen year old Fraser Buxton looked impressive in taking gold in both the 50m and 100m breaststroke and silver in the 50m freestyle

Sam Akers was the City’s other gold medallist with a win in the boys 15 years and over 100m freestyle in time of 58.66.

Megan Richmond swam a well paced race to take silver in the girl’s fourteen years 200m breaststroke and Josh Jones claimed two bronze places in the boy’s fifteen years and over 200m individual medley and 50m backstroke events.

Other medallist were Callum Mawson, silver in the boys thirteen years 100m backstroke and Evelyn Gledhill who placed third in the girls ten years100m backstroke.

In total City gained seven gold, six silver and four bronze medals along with a host of personal best times and new North East Region qualifying times.

All the swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Scarborough Summer Seaside Splash Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

SCARBOROUGH SUMMER SEASIDE SPLASH

Scarborough Sports Village 21st/23rd June 2019

As the season draws to a close a large contingent of City’s swimmers travelled to the East Coast to compete at the Scarborough Summer Seaside Splash Meet.

Outstanding performances and gold medals in the A Grade meet went to the following swimmers:

Rebecca Dunn (5), Jasmine Shay (5), Ellen Winters (5), Freddy Dean (2), along with Keira Hinchcliffe, Katie Wiles, Abi Naylor, Evie Hobson, Luke Winterbottom, Finlay Foster and Oscar Hobson who all claimed one gold at the meet.

In the B Grade event it was Amelia Fullerton and Tyler Bower who shone with two golds to their credit closely followed by Evie Hobson, George Varley, and Jakub Marszewski with one gold.

Along with the gold medals there was also a host of silver and bronze medals, personal best times and new North East Region qualifying times.

Speeding tickets for swimmers too fast for A grade event went to, Oscar Hobson (3), Evie Hobson (2), Luke Winterbottom (2), Freddy Dean (2), Ella Jones, Rose Lever and Luca Curini.

In total City gained a pleasing 31 Golds, 29 Silver and 23 bronze medals.

There was also success in the Skinz events for Ellen Winters (1st), Rebecca Dunn (2nd), Ella Jones and John Luke Hutchinson (3rd), and Amelia Fullerton (5th).

The meet was a good introduction to competitive swimming for some of City’s emerging swimmers and good experience for the more established swimmers all of whom train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

NER Open and Age Group Championships

SWIM ENGLAND NORTH EAST REGION

AGE GROUP CHAMPIONSHIPS AND OPEN CHAMPIONSHIPS

MAY 2019

PONDS FORGE SHEFFIELD

Squads of City’s senior and age group swimmers who all train with Bradford Aquatics Competition Programme travelled to Ponds Forge Sheffield over two weekends recently to compete in the North East Region Open and Age Group Championships.

Top ten places were hard to come by for City’s swimmers at the Open event and it was fourteen year old Rebecca Dunn who claimed a top ten place in the Open 50m breaststroke where she brought up the rear in tenth place.

She also claimed top twenty finishes in the Open 100m and 200m breaststroke events.

Also finishing in tenth place in the girls Open 1500 freestyle was Ella Jones in a time of 19.42.88

Keighley’s Sam Akers had two top twenty finishes in the Open 800m and 1500m freestyle events in times of 9.17.49 and 17.58.76 respectively.

Sixteen years old Cameron Singh Mander swam to three top twenty places in all three of his breaststroke events.

At the Age Group Championships it was once again Rebecca Dunn who claimed the highest place finish for City. She finished in fifth place in the girls fourteen years 200m breaststroke.

Swimming in the 11/12 years age group Keira Hinchcliffe covered the 400m freestyle in a time of 5.05. 84 to finish inside the top ten in ninth place.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Yorkshire Swimming Assocation Open Masters Championships.

YORKSHIRE SWIMMING ASSOCIATION

OPEN MASTERS CHAMPIONSHIPS

SHEFFIELD PONDS FORGE

JUNE 1ST 2019

Nicola Jones and Chris Brown City’s competing masters swimmers swam at the Yorkshire Swimming Association’s annual Open Masters Championships held at Ponds Forge Sheffield.

Brown looked impressive when he claimed no less than three county Championship titles in the 65/69 years age group. His wins came in his favoured events the 50m and 100m backstroke and 50m butterfly.

Jones swam five highly competitive races and came home with a medal haul. She claimed silver medals in the 40/44 yrs age group, 200m freestyle and 200m individual medley and bronze in the 50m breaststroke and 50m and 100m freestyle.

She then went on to finish in fifth place in the 100m breaststroke.

Jones and Brown both train on the Bradford Aquatics Competition programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher. The City of Bradford Swimming Club is the competitive outlet for the Aquatics Competition programme.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Nova Centurion Level 1 Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

NOVA CENTURION LEVEL 1 MEET

HARVEY HADDEN SPORTS VILLAGE ,NOTTINGHAM

11-12TH MAY 2019

Harvey Hadden Sports Village was the venue for the Nova Level 1 Meet hosted by Nova Centurion Swimming Club.

A small team of City’s swimmers made the journey south and were rewarded with a good medal haul and some personal best times.

Gold medals eluded the team but fourteen year old Rebecca Dunn from Guiseley led the charge for the silver medals. Her medals came in the 50m, 100m and 200m breaststroke.

She then went on to clinch bronze in the 200m individual medley and fifth place in the 50m butterfly to round of a great weekend’s swimming.

Fifteen year old Sam Akers from Silsden was in medal winning form as he took third place in the 1500m freestyle and then narrowly missed out on a medal in the shorter 400m freestyle finishing in fourth place in a time of 4.32.49.

Swimming as a fifteen year old Fraser Buxton finished in fifth and sixth places in the 50m and 100m breaststroke respectively and also came just outside the top ten in the 50m butterfly finishing in eleventh place.

Next in line was Ella Jones swimming in the seventeen years and over events. Jones secured two top ten finishes in the 50m and 200m backstroke events.

Ilkley’s Holly Vasey missed out on the medals but swam a well paced race to claim tenth place in the fourteen years 100m butterfly. She also had top twenty finishes in the 50m butterfly, 50m, 100m and 200m freestyle.

Now swimming in the seventeen years and over age group John-Luke Hutchinson finished in tenth place in the 50m backstroke and went on to have top twenty placings in the 100m freestyle and 200m individual medley.

Bringing up the rear was thirteen year old Eva Gray from Askwith who rounded off a good weekend for City with a tenth place finish in the 50m backstroke and sixteenth place in the 50m freestyle.

All swimmers train on the Bradford Aquatics Competition programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher. The City of Bradford Swimming Club is the competitive outlet for the Aquatics Competition programme.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

BOK Spring Meet 2019

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

BOROUGH OF KIRKLEES SPRING SHORT COURSE MEET

HUDDERSFIELD LEISURE CENTRE

APRIL 2019

Huddersfield Leisure Centre was the venue for this years Borough of Kirklees Short Course Meet.

Fourteen year old Finley Foster shone through to win gold in the 50m butterfly, 50m and 100m breaststroke, 50m freestyle and 100m individual medley.

Next in line was Ellen Winters swimming in the fifteen years and over age group who was on top of the podium in no less than four events. Her wins came in the 50m, 100m and 200m freestyle and the 100m backstroke.

Louie Dove put in some strong performances to take gold in the boys fifteen years and over 50m butterfly, 50m and 100m freestyle.

Two gold medals each in the fourteen years age group went to Abigail Naylor in the 50m and 100m freestyle and Gabe Medd in the 50m backstroke and 100m freestyle.

Bringing up the rear in the gold medal stakes in their respective age groups were Sophia Gledhill in the 100m butterfly, Josh Hall in the 100m backstroke, Luca Curini in the 50m backstroke, Freddy Dean in the 50m butterfly and Lucas Walton in the 100m individual medley.

Other medallists were as follows, Hannah Carney, Megan Richmond, Callum Mawson, Holly Vasey, Kate Wiles, Ella Jones, Luke Winterbottom and Niamh O’Brien.

All swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of Head Coach Andy Pearce and Development Coach Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Derventio Excel Long Course Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB.

DERVENTIO EXCEL MAY LONG COURSE MEET.

PONDS FORGE SHEFFIELD.

APRIL 5/6/7TH 2019.

The Derventio Excel Long Course Meet held at Ponds Forge Sheffield saw a small team of swimmers gain final placings along with a bronze medal at this top level meet.

Swimming in the 10/11 years age group Freddy Dean was City’s only medallist with a bronze in the 50m breaststroke. He then went on to place fifth in the 200m individual medley.

Twelve year old Oscar Hobson was next in line with a firth place finish in the 50m butterfly, eighth in the 50m breaststroke and ninth in the 200m breaststroke.

Fifth place also went to Jasmine Shay in the girls 10/11 years 50m backstroke, she also finished in seventh place in the 50m freestyle.

Cameron Singh Mander had three top ten finishes in the boys 15/16 years 50m, 100m and 200m breaststroke.

The breaststroke events also saw fourteen year old Rebecca Dunn with top ten finishes in the 100m and 200m events.

Top ten finishes also went to Rose Lever, Ellen Winters, Abigail Naylor and Sam Akers.

All of the above swimmers train with Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

City of Sheffield Premier Meet

CITY OF BRADFORD SWIMMING CLUB

SHEFFIELD PREMIER MEET

PONDS FORGE SHEFFIELD

29th-31st March 2019

A small squad of City’s top swimmers competed in the prestigious City of Sheffield Premier long course meet held at Ponds Forge Sheffield.

City’s swimmers were chasing qualifying times for future meets as well as medals on this occasion and medals were hard to come by.

It was fourteen year old Rebecca Dunn who swam to City’s only medal of the meet with a bronze in the 200m breaststroke. She also gained eighth place finishes in the 50m and 100m events.

Sixth place went to Cameron Singh Mander in the 15/16 years 50m breaststroke and his flair for breaststroke continued in the longer 100m event where he claimed eighth place.

Thirteen year old Gracie Beaumont was consistent in claiming eighth place in the 100m and 200m backstroke and Fraser Buxton swimming in the 15/16 years event finished in eighth place in the 50m breaststroke.

All the swimmers train with Bradford Aquatics Competition Programme under the guidance of Sarah Fisher and Andy Pearce.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

Yorkshire ASA Gala 1 ,2 & 3 Results

Yorkshire ASA Gala 1 ,2 & 3 Results

2nd/3rd, 9th/10th, 23rd/24th February 2019

JCC, Leeds, Ponds Forge, JCC (50m).

Ponds Forge, Sheffield (50m)

Name

Age Group

Event

Time

Place

CAMERON GREEN

14

200m IM

2.22.90

1ST

CAMERON GREEN

14

100m BREAST

1.15.70

1ST

CAMERON GREEN

14

400m FREE

4.30.12

1ST

CAMERON GREEN

14

200m FREE

2.06.78

1ST

CAMERON GREEN

14

100m FLY

1.04.69

1ST

CAMERON GREEN

14

100m FREE

57.16

1ST

CAMERON GREEN

14

200m BREAST

2.44.05

1ST

CAMERON GREEN

14

50m BREAST

33.83

1ST

CAMERON GREEN

14

50m FREE

26.53

1ST

CAMERON GREEN

14

800 FREE

9.31.47

1ST

CAMERON GREEN

14

50m FLY

28.90

2ND

CAMERON GREEN

14

200m FLY

2.28.36

2ND

CAMERON GREEN

14

100m BACK

1.06.33

2ND

CLUB RECORD IN HEAT 1.05.35

CAMERON GREEN

14

50m BACK

30.58

2ND

CAMERON GREEN

14

1500m FREE

18.19.69

3RD

CAMERON SINGH MANDER

16

100m BREAST

1.12.32

4TH

ELLA JONES

17&O

1500m FREE

20.08.87

4TH

FRASER BUXTON

15

50m BREAST

33.96

4TH

GRACIE BEAUMONT

13

100m BACK

1.12.59

5TH

CAMERON SINGH MANDER

16

50m BREAST

32.62

5TH

ROAN SHERIFF

14

50m BACK

32.40

6TH

BOYS MEDLEY TEAM

ROAN SHERIFF 32.24

CALLUM MAWSON 39.09

CAMERON GREEN 28.66

WILBUR SUMMERSON 31.22

13/14

 

 

 

 

 

2.11.21

6TH

BOYS FREE TEAM

CAMERON GREEN 26.47

CALLUM MAWSON 30.23

ROAN SHERRIF 28.38

WILBUR SUMMERSON 31.15

13/14

 

1.56.23

6TH

SAM AKERS

15

100m FREE

59.56

7TH

ELLEN WINTERS

17&O

200m BACK

2.36.64

7TH

ROAN SHERIFF

14

100m BACK

1.10.79

7TH

BOYS MED TEAM

GEORGE SMITH 30.81

FRASER BUXTON 34.95

LOUIE DOVE 28.75

SAM AKERS 27.00

15/16

 

2.01.51

7TH

FRASER BUXTON

15

100m BREAST

1.17.97

8TH

ROAN SHERIFF

14

200m BACK

2.33.86

8TH

ELLA JONES

17&O

200m BACK

2.39.09

8TH

CAMERON SINGH MANDER

16

200m BREAST

2.48.00

8TH

ROAN SHERIFF

14

100m FREE

1.04.57

9TH

JOHN LUKE HUTCHINSON

17&O

200m BREAST

2.52.19

9TH

KEIRA HINCHLIFFE

12

400m FREE

5.11.91

9TH

FREDDY DEAN

10/11

100m FREE

1.14.77

9TH

NAOMI CALVERT

17&O

50m FLY

30.55

9TH

BOYS FREE TEAM

LOUIE DOVE 27.03

FRASER BUXTON 27.15

SAM AKERS 27.49

GEORGE SMITH 26.90

15/16

 

1.48.20

9TH

KEIRA HINCHLIFFE

12

200m BACK

2.48.62

10TH

SAM AKERS

15

1500m FREE

19.22.37

10TH

FRASER BUXTON

15

50m FLY

30.64

10TH

FREDDY DEAN

10/11

50m FREE

34.41

10TH

10 gold, 4 silver, 1 bronze.

41 top 10s.

1 club record.

 

Well done guys on some good swimming. There were plenty of positives, new NER times, Long Course pbs,  but there were also plenty of elements that we can work on over the coming months. Onwards and upwards!! Lets push hard and work on those basics that cost seconds- breathing patterns, streamlines etc!!

 

Sarah Fisher

Development Coach

 

Congratulations swimmers on some fine swimming. Extra congrats to Cameron on his medals and club record and also to all our finalists.

It’s great to see that quite a few NER QTs were also achieved at the Yorkshire’s too!

 

Andy Pearce

Senior Coach

 

 

 

Age Group Event Time Place
CAMERON GREEN 14 200m IM 2.22.90 1ST
CAMERON GREEN 14 100m BREAST 1.15.70 1ST
CAMERON GREEN 14 400m FREE 4.30.12 1ST
CAMERON GREEN 14 200m FREE 2.06.78 1ST
CAMERON GREEN 14 100m FLY 1.04.69 1ST
CAMERON GREEN 14-Jan 100m FREE 57.16.00 1ST
CAMERON GREEN 14-Jan 200m BREAST 2.44.05 1ST
CAMERON GREEN 14 50m BREAST 33.83.00 1ST
CAMERON GREEN 14 50m FREE 26.53.00 1ST
CAMERON GREEN 14 800 FREE 9.31.47 1ST 
CAMERON GREEN 14 50m FLY 28.90.00 2ND
CAMERON GREEN 14 200m FLY 2.28.36 2ND
CAMERON GREEN 14 100m BACK 1.06.33 2ND
CLUB RECORD IN HEAT 1.05.35
CAMERON GREEN 14 50m BACK 30.58.00 2ND
CAMERON GREEN 14 1500m FREE 18.19.69 3RD
CAMERON SINGH MANDER 16 100m BREAST 1.12.32 4TH
ELLA JONES 17&O 1500m FREE 20.08.87 4TH
FRASER BUXTON 15 50m BREAST 33.96.00 4TH
GRACIE BEAUMONT 13 100m BACK 1.12.59 5TH
CAMERON SINGH MANDER 16 50m BREAST 32.62.00 5TH
ROAN SHERIFF 14 50m BACK 32.40.00 6TH
BOYS MEDLEY TEAM 13/14 2.11.21 6TH 
ROAN SHERIFF 32.24
CALLUM MAWSON 39.09
CAMERON GREEN 28.66
WILBUR SUMMERSON 31.22
BOYS FREE TEAM 13/14 1.56.23 6TH 
CAMERON GREEN 26.47
CALLUM MAWSON 30.23
ROAN SHERRIF 28.38
WILBUR SUMMERSON 31.15
SAM AKERS 15 100m FREE 59.56.00 7TH
ELLEN WINTERS 17&O 200m BACK 2.36.64 7TH
ROAN SHERIFF 14 100m BACK 1.10.79 7TH
BOYS MED TEAM 15/16 2.01.51 7TH 
GEORGE SMITH 30.81
FRASER BUXTON 34.95
LOUIE DOVE 28.75
SAM AKERS 27.00
FRASER BUXTON 15 100m BREAST 1.17.97 8TH
ROAN SHERIFF 14 200m BACK 2.33.86 8TH
ELLA JONES 17&O 200m BACK 2.39.09 8TH
CAMERON SINGH MANDER 16 200m BREAST 2.48.00 8TH
ROAN SHERIFF 14 100m FREE 1.04.57 9TH
JOHN LUKE HUTCHINSON 17&O 200m BREAST 2.52.19 9TH 
KEIRA HINCHLIFFE 12 400m FREE 5.11.91 9TH
FREDDY DEAN 10-Nov 100m FREE 1.14.77 9TH
NAOMI CALVERT 17&O 50m FLY  30.55.00 9TH
BOYS FREE TEAM 15/16 1.48.20 9TH 
LOUIE DOVE 27.03
FRASER BUXTON 27.15
SAM AKERS 27.49
GEORGE SMITH 26.90
KEIRA HINCHLIFFE 12 200m BACK 2.48.62 10TH
SAM AKERS 15 1500m FREE 19.22.37 10TH
FRASER BUXTON 15 50m FLY 30.64.00 10TH
FREDDY DEAN 10-Nov 50m FREE 34.41.00 10TH

City of Sunderland New Year Meet

City of Sunderland New Year Meet.

Sunderland Aquatic Centre (50m) 18th-20th 2019.

Name Age Group Event Time Place
Cameron Green 14 800 Free 9.27.67 1ST CLUB RECORD 13/14 YRS
Cameron Green 14 50 Breast 33.93 1ST 
Fraser Buxton 15 50 Breast 33.42 1ST 
Cameron Green 14 100 Free 57.81 1ST 
Cameron Green 14 200 Free 2.07.16 1ST 
Freddy Dean 10-Nov 50 Free 33.52 1ST 
Freddy Dean 10-Nov 50 Breast 39.67 1ST 
Kiera Hinchliffe 12 200 Back 2.52.15 1ST 
Cameron Green 14 100 Breast 1.15.61 1ST 
Cameron Green 14 100 Back 1.05.89 2ND 
Cameron Green 14 50 Fly 28.57 2ND 
Cameron Green 14 100 Fly 1.05.40 2ND 
Cameron Green 14 50 Free 26.94 2ND 
Gracie Beaumont 13 200 Back 2.35.73 2ND 
Fraser Buxton 15 50 Fly 29.06 3RD 
Sam Akers 15 100 Free 59.30 3RD 
Kiera Hinchliffe 12 100 Back 1.22.48 3RD 
Freddy Dean 10-Nov 100 Breast 1.50.34 3RD 
Sam Akers 15 400 Free 4.37.30 4TH 
Gracie Beaumont 13 50 Back 34.75 4TH 
Callum Mawson 14 200 Back 2.46.68 4TH 
Gracie Beaumont 13 100 Back 1.12.85 4TH 
Kiera Hinchliffe 12 400 Free 5.17.94 4TH 
Abigail Naylor 14 50 Free 30.07 5TH 
Sam Akers 15 50 Free 27.92 5TH 
Gracie Beaumont 13 800 Free 10.41.82 6TH 
Kiera Hinchliffe 12 50 Fly 38.45 6TH 
Holly Vasey 14 50 Fly 33.61 6TH 
Mabel Walker 12 50 Breast 45.18 6TH 
Mabel Walker 12 50 Free 34.72 7TH 
Callum Mawson 14 50 Back  34.99 7TH 
Callum Mawson 14 100 Breast 1.29.45 7TH 
Gracie Beaumont 14 50 Back 36.62 8TH 
Fraser Buxton 15 100 Free 1.01.00 8TH 
Sam Akers 15 200 Free 2.12.80 8TH 
Mabel Walker 12 200 Breast 3.42.03 8TH 
Holly Vasey 13 200 Free 2.26.27 9TH 
Abigail Naylor 14 50 Back  36.66 9TH 
Callum Mawson 14 100 Free  1.07.94 9TH 
Mabel Walker 12 100 Breast 1.44.92 9TH 
Naomi Calvert 16/over 50 Fly 31.02 9TH 
George Smith 16/over 50 Back 31.53 9TH 
Holly Vasey 14 100 Fly 1.20.36 10TH 
Naomi Calvert 16/over 50 Free  29.28 10TH 
Abigail Naylor 14 50 Fly 34.82 10TH 
Callum Mawson 14 200 Free 2.47.51 10TH 
Mabel Walker 12 100 Free 1.20.65 10TH 

9 gold, 5 silver, 4 bronze. 47 top 10s.

Well done swimmers. A strong set of results from a small group of swimmers.

Congratulations to Cameron Green on his new club record on 800.

Andy Pearce

Senior Coach